Biyografi

 

17.06.1979 Konya doğumlu Bilgehan YILMAZ ÇAKMAK, 2001 yılında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun olmuştur. 2002 yılında araştırma görevlisi olarak başladığı Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, Yrd.Doç.Dr. kadrosu ile öğretim üyesi olarak görevine devam etmiştir. 2004 yılında “Kaynaştırma Eğitimi Veren İlköğretim Okullarının Bedensel Engelliler İçin Mimari Açıdan Yeniden Düzenlenmesi” isimli yüksek lisansını, 2011 yılında ise “Kırsaldan Kente Göç Sürecinde Mekansal Analiz” isimli doktorasını tamamlamıştır. 2018 yılında Konya Teknik Üniveristesi'nin kurulması ile Selçuk Mimarlık Fakültesi taşınmış ve KTÜN Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ismi ile köklü mimarlık eğitimine yeni üniveristede devam etmiştir. 2018 yılı Haziran ayında Doçentlik ünvanı alan Bilgehan YILMAZ ÇAKMAK, halen KTÜN Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde öğretim üyeliğine devam etmektedir.

 

Engelliler ve fiziksel çevrenin erişilebilirliği hakkında çeşitli bilimsel çalışmalar üretmekte, ayrıca lisans ve lisansüstü seviyede dersler yürütmektedir. Derslerinde, engelliler ve erişilebilirlik konularında çeşitli proje çalışmaları yaptırmıştır. Bunlardan bazıları; “Yaşlı ve Engelliler için Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Projesi- Std V”, “Engelsiz Park Projesi-Std 1”, “Down Cafe Projesi-Std 2” dir. 2013 yılında Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Belediyesi ve Konya Engelli Dernekleri işbirliği ile “I.Ulusal Engellileştirilenler” sempozyumunun organizasyon komitesinde yer alarak düzenlemesinde öncülük etmiştir. 2016 yılında ''II. Ulusal Engellileştirilenler'' sempozyumunuda düzenleyerek engellilik bilincinin yerleşmesi ve farkındalık oluşturulması konusunda çalışmalarına devam etmiştir. 2018 yılında III. Engellileştirilenler panel ve çalıştayı ile seriyi devam ettirmiştir. 2020 kasım ayında ise IV. Ulusal Sempozyumu gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Uluslarası Mimarlık ve Planlama Kongresinin (ICONARCH) de 2014 ve 2016 daki kongrelerinde sempozyum düzenleme komtesi üyelikleri ve sempozyum sekreteryası görevlerini üstlenmiştir. Ayrıca Uluslararsı İndeksli ve hakemli dergi olan ICONARP ın da editör kurulunda 2020 yılına kadar görev almıştır.

 

Çalışma ve uzmanlık alanlarından olan mekansal analiz ve herkes için tasarım konuarında da lisans ve lisansüstü seviyelerde ders ve çalışmaları yürütmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir. 

Sanatın her alanıyla ilgilenen ve mimarlık ile ilişkilendiren Bilgehan YILMAZ ÇAKMAK, tiyatro oyunlarında yer almakta, rejisörlük eğitimi almaktadır. Resim, heykel ve terracotta işleri ile ilgilenerek, kendi oluşturduğu atölyesinde çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.